w Kultura

Danuta Nowak, Andrzej Niżewski oraz Krzysztof Karwowski otrzymali nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W kategorii

Kim są laureaci?

Danuta Nowak – od wielu lat literatka, poetka i pisarka, jedna z najbardziej znanych i aktywnych twórczyń środowiska literackiego regionu wałbrzyskiego. Ma w swoim dorobku trzy indywidualne tomiki wierszy oraz jeden zbiorowy. Utwory Danuty Nowak publikowane są w antologiach,tomikach pokonkursowych i czasopismach literackich. Od lat aktywnie uczestniczy w regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych spotkaniach literackich oraz autorskich. Jest także laureatką konkursów literackich oraz aktywnie udziela się w pracach stowarzyszeń twórczych i klubów literackich.

Andrzej Niżewski – twórczością literacką i malarską zajmuje się od ponad 40 lat. W swoim dorobku posiada 367 wierszy, 95 nowel i opowiadań zamieszczanych w wydawnictwach i pismach literackich oraz ponad 2 tysiące prac plastycznych. Za swoją twórczość zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, biorąc udział wkonkursach i plenerach. Należy podkreślić, że większość prac Andrzeja Niżewskiego związana jest z pięknem ziemi wałbrzyskiej i Dolnego Śląska.

Krzysztof Karwowski – poeta, animator, autor publikacji z zakresu pedagogiki, tłumacz, muzyk, malarz, fotografik. Jako poeta debiutował w 1995 r. i do chwili obecnej był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Jego domeną jest poezja haiku, publikowana za granicą. Ponadto jest tłumaczem poetów niemieckich i czeskich oraz popularyzatorem czeskiej poezji współczesnej. Krzysztof Karwowski jesttakże organizatorem licznych wydarzeń artystycznych, wystaw, warsztatów, happeningów. Jest również nauczycielem gry na gitarze, saksofonie i flecie. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego przyznał również nagrody zbiorowe dlaZespołu Pieśni i Tańca w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenia „Motyl”.

Zarząd powiatu wałbrzyskiego przyznał równiez nagrody zbiorowe. otrzymali je:

Zespół Pieśni i Tańca w Wałbrzychu – działa od 1952 r., ma w swoim dorobku nagrania na płytach CD i DVD, występy i udział w konkursach krajowych i międzynarodowych, był wielokrotnie nagradzany m. in. przezMinistra Kultury i Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a w 2009 r. otrzymał prestiżowe wyróżnienie dla najlepszej instytucji kultury w 2008 r. – Dolnośląski Klucz Sukcesu. Zespół jest niekwestionowanymambasadorem kultury polskiej i zarazem folklorystyczną wizytówką Powiatu Wałbrzyskiego. Od wielu lat Zespół prezentuje wysoki poziom artystyczny, upowszechnia kulturę i rozwija artystyczne uzdolnienia młodzieży, jest ośrodkiem edukacji kulturalnej, kształtującym pozytywne postawy wśródmłodych ludzi.

Stowarzyszenie „MOTYL”-obchodzi w tym roku 15-lecie działalności w obszarze kultury. Najważniejszym jego dorobkiem są coroczne koncerty niepełnosprawnych wokalistów z całej Polski, poprzedzone tygodniowymiwarsztatami. Ponadto, od 7 lat w Stowarzyszeniu działa jedyny w Polsce chór integracyjny. Stowarzyszenie prowadzi również w szkołach powiatu wałbrzyskiego lekcje wychowawcze na temat niepełnosprawności. W tym roku wraz z Urzędem Marszałkowskim organizuje na terenie województwa „Dolnośląski Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej -GaleriON