Najpierw wrocławscy poeci zgromadzeni przy „Civitas Christiana” przyjechali do Wałbrzycha, do tutejszej siedziby „Civitas Christiana”, na zaproszenie przewodniczącej Anny Adamkiewicz. Wałbrzyszanie przyjęli ich najserdeczniej, jak umieli, a wieczór wypełniły wiersze – czytane, recytowane oraz rozmowy. Tamten wieczór z poezją pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń i niedosyt. Dlatego w rewanżu prezes wrocławskiego stowarzyszenia Civitas Christiana Henryk Koch zaprosił Annę Adamkiewicz z grupą poetów wałbrzyskich do Wrocławia. Spotkanie miało miejsce 20 czerwca br. w siedzibie wrocławskiego „Civitas Christiana”. Gospodarze oczekiwali swoich gości z niecierpliwością, a największa konferencyjna sala wrocławskiego stowarzyszenia była wypełniona. I znów poezja – czytana, śpiewana, recytowana – była bohaterką dnia. Swoje wiersze zaprezentowali poeci, którzy spotykają się w wałbrzyskim „Civitas Christiana”.
– Udało nam się zainicjować regularne spotkania naszych poetów, o których twórczości wiedzieliśmy od dawna. Zależało mi, żeby poczuli się dobrze rozumiani, wśród osób o podobnej wrażliwości i umiejętnościach. Zaczęli wiec spotykać się co tydzień, w każdy wtorek mają okazję porozmawiać, wymienić spostrzeżenia – mówi Anna Adamkiewicz. Wtorkowe spotkania nazwano „Szufladą literacką”, a ich wymiernym ich owocem jest już pierwszy tomik wierszy, w którym zebrano po kilka reprezentacyjnych utworów 8 poetów, tworzących w ramach „Szuflady”. To tylko niektórzy z nich, bo na wtorkowe wałbrzyskie spotkania poetów przychodzi więcej osób. – Są u nas młodzi ludzie, i starsi, mężczyźni i kobiety – mówi Pani Anna. – Podejmują tematy ważne, trudne, bo życie w naszym mieście i regionie nie jest łatwe – wysokie bezrobocie, niełatwe życie społeczne. Wielu naszych twórców, szczególnie młodych ludzi, stawia w takich warunkach trudne pytania egzystencjalne – o sens życia, o prawa człowieka – mówi Pani Prezes.
We Wrocławiu na spotkaniu swoje wiersze czytali: Ewa Lisowska, Barbara Malinowska, Lilianna Wiercińska-Gronuś, Andrzej Niżewski, Zbigniew Szczubeł, Wiesław Żywicki i Mariusz Kutek – który wyśpiewał kilka wierszy w pięknej oprawie muzycznej przy własnym akompaniamencie gitarowym. Na koniec Zbigniew Szczubeł poproszony został o przedstawienie także swoich satyrycznych ballad.
Recytowane wiersze znalazły podatny grunt – bardzo podobały się wrocławskim słuchaczom, którzy zrewanżowali się także kilkoma utworami. I znów niedosyt bycia razem, w towarzystwie osób kochających i rozumiejących poezję. – Wiec zapraszamy teraz do nas, do Wałbrzycha – mówiła na koniec Pani Anna. I tak trwa wrocławsko-wałbrzyska przygoda z poezją…

Ewa Lisowska

Pisze często do szuflady, ale ostatnio doczekała się wieczoru autorskiego, co ją uskrzydliło. Skromna, szczera, precyzyjna w słowach. Kocha góry, które ją inspirują.

Barbara Malinowska

REKLAMA

Malarka, poetka, projektantka, dekoratorka. Wydała tomiki wierszy „Mój prywatny świat” i „Stokrotnik”. Publikacje w prasie, antologiach. Wiceprzewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu.

Lilianna Wiercińska-Gronuś

Jest z wykształcenia ceramikiem. Kocha muzykę i przyrodę, pisze wiersze i bajki dla dzieci, wyszywa obrazy z guzików, robi kolaże.

Andrzej Niżewski

Prawnik, który pisze wiersze i maluje obrazy. Jego utwory zamieszczane są m.in. w zbiorach twórców pogranicza polsko-czeskiego. Laureat wielu nagród poetyckich.