Kultura

Polsko czeski plener artystyczny


Malarze przysiadają co chwila, by naszkicować zatrzymany wzrokiem obraz, fotograficy nie rozstają się z aparatami przemierzając dziesiątki kilometrów, rzeźniarze pieszczą dłutami swoje lipowe klocki, poeci co chwila wpadają w zadumę. To czas wspólnej pracy artystycznej, czas wyłączony z codzienności, by powstał owoc wyjątkowy.

 

W ramach 23 Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbył się XXI Międzynarodowy Interdyscyplinarny Plener Artystyczny. W tym roku patronował mu bł. ks. Gerhard Hirschfelder – to jego życie i droga były tematem prac. Jak się okazało, nie jest to temat łatwy, wymaga przemyśleń, transpozycji myśli błogosławionego na treść uniwersalną, a jeszcze przecież na czas współczesny. Ale pracujący najpierw w Kudowie – Zdroju Czermnej, potem w Bystrzycy Kłodzkiej Polacy i Czesi dali sobie z nim radę. Wystawa poplenerowa, która otwarta została w Bystrzycy Kł. 23 września w obecmości znakomitych gości – biskupa pomocniczego Diecezji Świdnickiej Adama Bałabucha oraz gości z Niemiec, pokazała prace bardzo udane. Szczególnym wzruszeniem wystawa otuliła Niemców, których rodak – ksiądz pracujący w Czermnej, aresztowany przez nazistów w Bystrzycy Kł., przetrzymywany jakiś czas w więzieniu w Kłodzku, zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Dziś jest błogosławionym Diecezji Świdnickiej, a na ołtarze wyniesiono go w niemieckim Münster.
Program pleneru jak co roku był bogaty. Grupa zwiedziła okolice Kudowy, odwiedziła kolegę, czeskiego rzeźbiarza Karela Hurdalka, w pobliskim Hronovie. Był on uczestnikiem wspólnej pracy w ubiegłym roku w Rzeczce. Spotkała się z malarzem Ivanem Malińskym, Ukraińcem mieszkającym w Czermnej. Poeci i fotograficy przeszli masyw Śnieżnika, wspięli się na Igliczną, by obejrzeć sanktuarium Marii Śnieżnej. Maria Gostylla – Pachucka i Ewa Glura odjechały na chwilę do Bielawy, by uczestniczyć w wernisażu wystawy gobelinów Marii, którą przygotowała Ewa. Krystyna Leśniewska – Pasionek na chwilę odjechała do Lądka – Zdroju, by uczestniczyć w wernisażu wystawy zbiorowej, gdzie pokazane były też jej prace. Wszyscy pojechaliśmy do Starej Morawy, gdzie artyści graficy Erna i Jacek Rybczyński stary zabytkowy wapiennik adaptowali na miejsce wystaw i spotkań autorskich. Tym razem odbył się w ich posidłości festym Hildegardy z Bingen. Można było spróbować potraw ekologicznych, a przede wszystkim przyjrzeć się rękodziełu – tym razem warsztat koronki klockowej prezentowała nasza koleżanka Věra Kopeckà. Na zakończenie tego festynu odbył się wieczór autorski wałbrzyskiej poetki Danuty Góralskiej – Nowak, który prowadziła Iwona Matuszkiewicz.
Plener daje co roku kilkadzisiąt prac artystycznych w kilku dziedzinach sztuki. Wystawa poplenerowa pokazywana jest kolejno w miastach pogranicza polsko – czeskiego. Plener jest jednym z głównych punktów Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, które łączą nasze sąsiadujące narody. Organizatorzy dziękują za wsparcie Jerzemu Gadowiczowi z firmy Friedlander i Januszowi Kicie, radnemu z Boguszowa – Gorc.

Uczestnicy
Czesi: Petr Kysela, Miloš Gerstner, Jarmila Smetana, Jan Smetana, Věra Kopecká, Jiři Kollert; Polacy: Henryk Hnatiuk – kierownik plenereu, Edward Kostka, Lucyna Wierzbicka, Ewa Glura, Zbigniew Gott, Krystyna Leśniewska – Pasionek, Antoni Matuszkiewicz (Polak mieszkający na stałe w Czechach), Zbigniew Prorok, Dana Orska, Maria Gostylla – Pachucka, Barbara Mucha – Brodzińska, Marek Kopczyk, Elżbieta Gargała, Andrzej Niżewski, Jerzy Mach.|